O nama

Jevrejski istorijski muzej (JIM) u Beogradu predstavlja jedinstvenu muzejsku ustanovu u Srbiji. To je jedini jevrejski muzej u našoj zemlji, tematski specijalizovan, a sadržajno veoma kompleksan. Osim muzejskog materijala, muzej ima sopstveni, srazmerno veliki arhiv, čija dokumentacija i foto-dokumentacija svedoči kako o Holokaustu 1941 – 1945. u kojem su mnoge jevrejske opštine bukvalno nestale, tako i o životu i aktivnostima jevrejskih zajednica sa teritorije cele bivše Jugoslavije u periodima pre i posle Drugog svetskog rata.

 

Jevrejski istorijski muzej je sastavni deo Saveza jevrejskih opština Srbije. Osnovan je 1948. godine, i posle višegodišnjeg napornog rada na formiranju muzejskih zbirki i arhiva, razvio se u kompletnu muzejsku ustanovu sa brojnim i raznolikim aktivnostima. Prva stalna postavka Muzeja otvorena je 1959. a deset godina kasnije otvorena je druga, veća i izvanredno koncipirana stalna postavka koja je i danas aktuelna i za posetioce veoma privlačna sa svojim sveobuhvatnim informacijama o istoriji i duhovnoj i materijalnoj kulturi Jevreja celog nekadašnjeg jugoslovenskog regiona i to u vremenskom rasponu od XVIII veka do kraja Drugog svetskog rata.

 

Zbirke Jevrejskog istorijskog muzeja su po tipu različite i uopšteno mogu se podeliti na: umetničku – likovnu, kulturno – istorijsku (u okviru koje posebno mesto ima tzv. Zbirka stare i retke knjige – tore, hagade, molitvenici i druge jevrejske verske knjige), istorijsku – Holokaust zbirku (logorski predmeti, žute trake i bedževi, lični predmeti žrtava nađeni u masovnim grobnicama, oružje), malu arheološku zbirku i zbirku judaike, koja je unikatna u Srbiji i svakako najatraktivnija kao specifična etnološka zbirka sa elementima primenjene umetnosti (obuhvata sinagogalne obredne predmete, kućne i lične obredne predmete, amulete, bračne ugovore – ketube, odeću i nakit).

 

Od sredine XX veka do danas, Jevrejski istorijski muzej je priredio oko 90 tematski raznorodnih, umetničkih i studijskih izložbi, od kojih su pojedine privukle izrazito veliku pažnju javnosti i medija. Određen broj izložbi priređen je u sklopu kompleksnih manifestacija koje je, takođe, organizovao muzej. Za izložbenom ni najmanje ne zaostaje izdavačka delatnost. Izložbe manjeg obima ili umetničkog karaktera praćene su odgovarajućim katalozima, dok su uz studijske izložbe objavljivane dvojezične monografije (srpski-engleski) visokih stručnih kvaliteta, koje studenti, diplomci ili stručnjaci različitih profila koriste kao literaturu u svojim studijama i istraživanjima.

 

Kontakt
Kralja Petra 71/a Beograd

+381 112622634
+381 112910327

jevrejskimuzej.beograd@gmail.com