О нама

Јеврејски историјски музеј (ЈИМ) у Београду представља јединствену музејску установу у Србији. То је једини јеврејски музеј у нашој земљи, тематски специјализован, а садржајно веома комплексан. Осим музејског материјала, музеј има сопствени, сразмерно велики архив, чија документација и фото-документација сведочи како о Холокаусту 1941 – 1945. у којем су многе јеврејске општине буквално нестале, тако и о животу и активностима јеврејских заједница са територије целе бивше Југославије у периодима пре и после Другог светског рата.

 

Јеврејски историјски музеј је саставни део Савеза јеврејских општина Србије. Основан је 1948. године, и после вишегодишњег напорног рада на формирању музејских збирки и архива, развио се у комплетну музејску установу са бројним и разноликим активностима. Прва стална поставка Музеја отворена је 1959. а десет година касније отворена је друга, већа и изванредно конципирана стална поставка која је и данас актуелна и за посетиоце веома привлачна са својим свеобухватним информацијама о историји и духовној и материјалној култури Јевреја целог некадашњег југословенског региона и то у временском распону од XVIII века до краја Другог светског рата.

 

Збирке Јеврејског историјског музеја су по типу различите и уопштено могу се поделити на: уметничку – ликовну, културно – историјску (у оквиру које посебно место има тзв. Збирка старе и ретке књиге – торе, хагаде, молитвеници и друге јеврејске верске књиге), историјску – Холокауст збирку (логорски предмети, жуте траке и беџеви, лични предмети жртава нађени у масовним гробницама, оружје), малу археолошку збирку и збирку јудаике, која је уникатна у Србији и свакако најатрактивнија као специфична етнолошка збирка са елементима примењене уметности (обухвата синагогалне обредне предмете, кућне и личне обредне предмете, амулете, брачне уговоре – кетубе, одећу и накит).

 

Од средине XX века до данас, Јеврејски историјски музеј је приредио око 90 тематски разнородних, уметничких и студијских изложби, од којих су поједине привукле изразито велику пажњу јавности и медија. Одређен број изложби приређен је у склопу комплексних манифестација које је, такође, организовао музеј. За изложбеном ни најмање не заостаје издавачка делатност. Изложбе мањег обима или уметничког карактера праћене су одговарајућим каталозима, док су уз студијске изложбе објављиване двојезичне монографије (српски-енглески) високих стручних квалитета, које студенти, дипломци или стручњаци различитих профила користе као литературу у својим студијама и истраживањима.

 

Kontakt
Kralja Petra 71/a Beograd

+381 112622634
+381 112910327

jevrejskimuzej.beograd@gmail.com